Perfekcyjna Pani Domu
« wróć do tematów

Pielęgnacja storczyka

 • Konto usunięte z Łódź, ul. Łodzianka:
  Kiedy i jak podlewać?
  Większość storczyków nie lubi mokrego podłoża. Dosyć szybko reagują gniciem korzeni. Bardzo ważne jest przesuszenie podłoża między kolejnymi podlewaniami. Oznacza to, że zanim ponownie podlejemy roślinę, podłoże w całej niemal doniczce powinno być suche.
  Można to stwierdzić bardzo łatwo jeśli storczyk rośnie w przezroczystej doniczce. Korzenie powinny być srebrzyste lub suche białe, a nie zielone. Inny sposób to ocena wagi doniczki. Suche podłoże powoduje, że staje się ona wyraźnie lekka i może mieć tendencję do przewracania się. Można również trzymać w doniczce drewniany patyczek. Jeśli po wyjęciu widać, że patyk jest mokry, należy z podlewaniem jeszcze poczekać. W razie wątpliwości lepiej wstrzymać się z podlewaniem. O wiele bardziej szkodliwy jest nadmiar wody niż jej niedobór.
  Niektóre storczyki aby zakwitnąć bezwzględnie wymagają przejścia okresu spoczynku. Należy wtedy ograniczyć podlewanie lub z niego całkowicie zrezygnować. Okres spoczynku z wyraźnym ograniczeniem podlewania przechodzi większość cattleya (jesienią) i dendrobium typu nobile (koniec lata i jesień).
  Nie można odpowiedzieć na pytanie co ile dni podlewać storczyka. Czas przesychania podłoża zależy od jego składu. Poza tym dane podłoże może wyschnąć w ciągu dwóch upalnych słonecznych dni, oraz w trzy tygodnie zimą w chłodnym pomieszczeniu, przy pochmurnej, deszczowej pogodzie. Dlatego najlepiej stosować omówioną regułę przesychania podłoża pomiędzy kolejnymi podlewaniami i samemu przekonać się ile to trwa w posiadanych warunkach.
  Storczyki powinny być podlewane rano. Daje to pewność, że przypadkowo zalane części roślin zdążą do wieczora wyschnąć. Roślina mokra poddana działaniu niższej temperatury nocą może zostać zaatakowana przez jakąś chorobę bakteryjną i bardzo szybko paść. Ponadto krople wody na liściach i kwiatach w słoneczny dzień zadziałają jak soczewki i mogą bardzo łatwo doprowadzić do poparzenia rośliny.
  Podlewanie powinno być obfite, aby podłoże nasiąknęło wodą, ale niedozwolone jest pozostawianie wody w podstawce. Zamiast podlewania latem dobrze jest nawet zanurzać doniczkę na kilkanaście minut w pojemniku z wodą.
  Orchidee mają bardzo wrażliwe korzenie. Powinny być podlewane miękką wodą o temperaturze pokojowej lub nawet wyższej. Idealna jest woda z filtra odwróconej osmozy. Instalacja jest jednak dość droga. Można storczyki podlewać wodą destylowaną, co nie jest wcale tanie, ale bardzo dla nich korzystne. Można pokusić się na takie rozwiązanie posiadając do kilku roślin. Trzeba wtedy pamiętać o regularnym nawożeniu bo sama woda nie dostarcza roślinie żadnych mikroelementów. Zalecana jest również woda deszczowa lub pośniegowa. W miastach i na obszarach silnie uprzemysłowionych może ona być zbierana wyłącznie w czasie silnych opadów, po około 20 min. od ich rozpoczęcia, tak aby była wolna od zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Tym, którzy nie korzystają z powyższych możliwości pozostaje woda kranowa - przegotowana i odstana, aby pozbyć się chociaż chloru i wapnia, który osadza biały nalot w doniczkach i niekorzystnie działa na korzenie. Woda z kranu powoduje osadzanie się soli mineralnych w podłożu, dlatego należy je częściej wymieniać nawet co 1 - 2 lata. A przesadzania storczyki raczej nie lubią wypowiedź edytowana przez autora: 14-07-2009 16:38
  20-06-2009 18:48
  • Konto usunięte z Łódź, ul. Łodzianka:
   Więcej na temat uprawy storczyka znajdziecie na tej stronie :http://www.storczyki.net/?storczyki,uprawa.html
   16-08-2009 08:09
  • ania z Złotów , Woj. wielkopolskie:
   W tagach ciągle "odbija" się zdanie jak pielęgnować storczyki :) nie wytrzymałam i odświeżam temat - może ktoś ma złoty środek na kwitnienie storczyka- co zrobić aby kwitł jeszcze bardziej intensywnie :)

   Moje jak kwitną to kwitną, pędy wypuszczają non stop ale strasznie długo trwa zanim z tego pędu utworzy się kwiat a ja jestem niecierpliwa:)

   Są może w naszej skrzynce osoby które posłużą sprawdzoną radą na temat hodowli?? zawsze lepiej poczytać opinii z życia wziętych :D !!

   I jak długo u Was trwa od momentu wypuszczenia malutkiego pędu na kwiat do momentu zakwitnięcia??
   22-10-2009 09:04 • odp. prywanie
  • Borka z Kraków, os. Górali:
   łoo, kilka odpowiedzi a ponad 10 000 odwiedzin :)
   22-10-2009 20:22 • odp. prywanie
  • ania z Złotów , Woj. wielkopolskie:
   Borka:
   łoo, kilka odpowiedzi a ponad 10 000 odwiedzin :)

   i nikt nic nie wie o storczykach :( beznadzieja :(

   Borka cenna uwaga:)
   22-10-2009 20:26 • odp. prywanie
  • Konto usunięte z Łódź, ul. Łodzianka:
   Borka:
   łoo, kilka odpowiedzi a ponad 10 000 odwiedzin :)


   Trzecie miejsce w Google Spoko
   24-10-2009 12:16
  • Pan Michał z Kraków, inne Lasek Mogilski:
   Byłem kiedyś w ogrodzie botanicznym.Widziałem kwitnące storczyki,nawet fotkę gdzieś mam,ale znaleźć nie mogłem.Były one postawione tak zwyczajnie na parapecie,kwiaty tego gatunku,który widziałem nie stały na sztorc,lecz zwisały,roślina była pooplatana innymi liśćmi.To był taki kącik.Światło nie padało bezpośrednio na doniczkę,miejsce było nasłonecznione,ale sama roślina osłonięta.Było tam ciepło i dość wilgotno.Nie tak jak w lasach tropikalnych,ale wilgotno(tak jak w naszych lasach gdy się człowiek wtuli w mech).
   Innym razem oglądałem program w TV,i tam zapamiętałem że wielu hodowców storczyka nie wiedziało w dawnych czasach że storczyk aby zakwitnąć,musi żyć w symbiozie z jakimś grzybem,który lęgnie się w sąsiedztwie bryły korzeniowej(czy też na samym korzeniu?)
   Wnioskuję więc że storczyk to taki badyl,któremu trzeba zapewnić stałą wilgotność powietrza i bryły korzeniowej.Ale jeśli będziemy tą przewiewną ziemię podlewać stale dla nawilżenia,to przecież korzeń zgnije!
   To trzeba sposobem.Kiedyś odwiedziłem market z roślinami.Były tam storczyki.Ale tylko one stały w takim dużym (akwarium?),no takie szkło tam na około było,i dzięki temu woda tak szybko nie parowała.Na giełdzie kwiatów gdy widziałem storczyki,to każdy z osobna zapakowany był w taki foliowy rękaw.
   Czyli nie podlewamy obficie,ograniczamy parowanie poprzez osłonięcie rośliny szkłem lub folią,nie wystawiamy na mocne słońce.
   A,jeszcze kwiaty nie mogą dotykać niczego.Niech sobie nawet zwisają,albo podpora musi być stabilna i delikatna w dotyku-trudne,bo to kawał badyla.
   25-10-2009 17:05 • odp. prywanie
  • ania z Złotów , Woj. wielkopolskie:
   wspaniały blog na temat storczyków :
   http://storczyki.blog.onet.pl/Na-poczatek,2,ID3205...
   12-03-2010 21:00 • odp. prywanie
  • ania z Złotów , Woj. wielkopolskie:
   z prawej strony są nazwy storczyków,klikajcie :D, piękne są

   http://www.orchidarium.pl/AdoZ/index.html
   13-03-2010 20:08 • odp. prywanie
  • StorczykiWiki z Łódź, ul. Białoruska:
   Jeśli masz jakieś pytania u nas na pewno szybko znajdziesz odpowiedź!

   http://storczykiwiki.forumotion.com

   Najobszerniejsze polskie forum o storczykach!
   Uprawa, Pielęgnacja i Hodowla w domu na parapecie i w orchidarium.
   Choroby, Szkodniki oraz Rozmnażanie storczyków.
   Rozmawiamy o rodzajach, gatunkach i odmianach.

   Odwiedź też naszą Polską Encyklopedię Wiedzy o Storczykach

   http://storczyki.wikia.com
   26-04-2010 14:49 • odp. prywanie
  • renata05 z Garwolin , Woj. mazowieckie:
   Witam. Mnie udało się uratować storczyk. W zeszłym roku po kupieniu i przyniesieniu do domu, mój kot zaabsorbowany tym pięknym kwiatkiem przewracał go do momentu zrzucenia wszystkich kwiatów. Obcięłam pęd przy samych liściach i czekałam prawie rok na wypuszczenie nowego pędu. Podlewałam raz na tydzień lub dwa tygodnie, kwiat wypuszczał coraz to nowe liście, więc widziałam, że żyje. Zakwitł, ma sześć pięknych kwiatów i mam nadzieję, że będzie kwitł długo. Pozdrawiam wypowiedź edytowana przez autora: 3-08-2010 14:40
   3-08-2010 14:39 • odp. prywanie
  • ania z Złotów , Woj. wielkopolskie:
   gratuluje :)
   3-08-2010 16:42 • odp. prywanie
  • Pan Michał z Kraków, inne Lasek Mogilski:
   O!naprawdę piękny.
   One wiedzą że się je lubi.
   Miło popatrzeć
   4-08-2010 19:52 • odp. prywanie
  • Konto usunięte z Rajbrot, Woj. małopolskie:
   Witam was serdecznie .
   Storczykami zajmuję się już 10 lat i z tego co czytam macie problemy odnośnie podlewania, ja jestem samoukiem, jak mówią moje koleżanki mam to w renkach i w sercu ..Moi drodzy , często zadajecie pytania szczególnie ci którzy hodują storczyki w domu botaniczne czy też łatwe w uprawie phalaenopsisy, którego często spotykam w domach moich znajomych. Podlewam wodą odstaną z dodatkiem nawozu
   o połowę tego co zalecane , i tu nie ma znaczenia co i jak , robię to co tydzień czasami co półtorej tygodnia , spryskuję korzenie co dwa lub trzy dni w odległości 20 cm.Co do wody mam dwie butle po 5 l. które napełniam wodą i ona sobie tak stoi te 7 dni lub 12 dni , czasami więcej,dodaję na te 5l. miarkę nawozu do storczyków przez pół tego co podane.Acha to warzne ja gdy zakupiłam storczyki kupowałam też grzybnie do storczyków i to daje bardzo dużo , grzyby są potrzebne do storczyków i podajemy je raz w ich życiu . W mojej hodowli posiadam 13 phalaenopsisy, 1 vanda , 2 catleya, i 60 storczyków botanicznych trudnych w uprawie oraz trzy odmiany sabotka..Moje sabotki kochają wodę z kranu :-) Pozdrawiam was wszystkich :) :P
   11-03-2012 14:00
  • Konto usunięte z Libiąż , Woj. małopolskie:
   moja siostra przelewa raz w tygodniu wodą z kranu i storczyki są piękne.
   żadnego nawozu czy odstanej wody.
   11-03-2012 14:12

Dodaj odpowiedź


do góry