Artykuł sponsorowany

Jak robi się krem majonezowy?

Jak robi się krem majonezowy?

Krem majonezowy to nieodłączny element wielu potraw, takich jak sałatki czy kanapki. Jego gładka, aksamitna konsystencja i delikatny smak sprawiają, że jest niezwykle uniwersalnym dodatkiem. W tym artykule dowiesz się, jak samodzielnie przygotować krem majonezowy w domowym zaciszu.

Składniki potrzebne do przygotowania kremu majonezowego

Aby przygotować krem majonezowy, będziemy potrzebować kilku podstawowych składników. Są to żółtka jaj, olej roślinny (najlepiej rzepakowy lub słonecznikowy), musztarda oraz ocet balsamiczny lub sok z cytryny. Ważne jest również użycie soli i pieprzu do doprawienia kremu według własnych preferencji smakowych.

Wybór odpowiednich jaj

Jakość jaj ma kluczowe znaczenie dla smaku i konsystencji kremu majonezowego. Warto wybrać świeże jaja od kur hodowanych na wolnym wybiegu, ponieważ mają one intensywniejszy smak i lepsze właściwości emulgujące. Ponadto żółtka takich jaj mają głębszą barwę, co wpłynie na atrakcyjny wygląd gotowego kremu.

Emulgacja - klucz do sukcesu

Emulgacja to proces łączenia dwóch nierozpuszczalnych substancji, takich jak olej i woda. W przypadku kremu majonezowego, żółtka jaj pełnią rolę emulgatora, dzięki zawartości lecytyny. Aby uzyskać gładką i jednolitą konsystencję, należy bardzo powoli dodawać olej do żółtek, cały czas energicznie mieszając. Im wolniej będziemy dodawać olej, tym lepsza będzie emulgacja i tym bardziej stabilny będzie nasz krem majonezowy.

Dodatki smakowe

Klasyczny krem majonezowy zawiera jedynie musztardę oraz ocet balsamiczny lub sok z cytryny jako dodatki smakowe. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby eksperymentować z innymi składnikami. Możemy dodać np. czosnek, zioła (np. koperek, pietruszkę czy bazylię), przyprawy (np. paprykę słodką, curry czy pieprz cayenne) czy nawet inne sosy (np. ketchup, sos sojowy czy worcestershire). Ważne jest jednak, aby zachować umiar i nie przesadzić z ilością dodatków, aby nie zdominowały one smaku kremu majonezowego.

Metody przygotowania kremu majonezowego

Krem majonezowy można przygotować na kilka sposobów. Tradycyjna metoda polega na ręcznym mieszaniu składników za pomocą trzepaczki. Możemy również użyć miksera ręcznego lub stacjonarnego z końcówką do ubijania. W przypadku tych dwóch ostatnich metod ważne jest, aby ustawić urządzenie na najniższą prędkość i stopniowo zwiększać ją w miarę postępu emulgacji.

Przechowywanie kremu majonezowego

Krem majonezowy najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce. Dzięki temu zachowa on świeżość i nie utraci swoich walorów smakowych. Przy właściwym przechowywaniu krem majonezowy może być spożywany przez około 5 dni. Warto jednak pamiętać, że jest to produkt zawierający surowe jaja, dlatego należy zachować ostrożność i nie spożywać go po upływie tego czasu.

Zastosowanie kremu majonezowego w kuchni

Krem majonezowy to nie tylko dodatek do sałatek i kanapek. Może być również wykorzystany jako sos do warzyw, mięsa czy ryb. Sprawdzi się także jako baza do innych sosów, np. tatarskiego czy remoulade. Ponadto krem majonezowy może być używany jako składnik wypieków, np. w przepisie na chleb czy bułki. Warto eksperymentować z różnymi zastosowaniami tego wszechstronnego kremu w swojej kuchni.