Artykuł sponsorowany

Rodzaje betonu wykorzystywane w budownictwie

Rodzaje betonu wykorzystywane w budownictwie

Beton to jeden z najważniejszych materiałów budowlanych, który od lat towarzyszy człowiekowi w realizacji różnorodnych projektów. Jego wszechstronność, wytrzymałość oraz łatwość w użyciu sprawiają, że jest on niezastąpiony w wielu dziedzinach budownictwa. W zależności od potrzeb i wymagań stosuje się różne rodzaje betonu, które różnią się między sobą składem oraz właściwościami.

Beton towarowy – uniwersalny i łatwo dostępny

Beton towarowy to najpopularniejszy rodzaj betonu stosowany w budownictwie. Jego głównymi składnikami są cement, kruszywo, woda oraz domieszki chemiczne lub mineralne, które wpływają na jego właściwości. Beton towarowy jest produkowany przez specjalistyczne firmy betoniarskie, które dostarczają go na plac budowy w gotowej formie. Dzięki temu inwestorzy mają pewność, że otrzymują produkt o odpowiedniej jakości i właściwościach. Beton towarowy stosuje się przede wszystkim do wykonywania konstrukcji żelbetowych, fundamentów, ścian czy stropów.

Beton samozagęszczalny – idealny dla skomplikowanych konstrukcji

Beton samozagęszczalny to materiał o szczególnych właściwościach, który charakteryzuje się zdolnością do samodzielnego zagęszczania się pod wpływem własnego ciężaru. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania dodatkowych narzędzi do zagęszczania betonu, co znacznie ułatwia i przyspiesza prace budowlane. Beton samozagęszczalny sprawdza się szczególnie w przypadku realizacji konstrukcji o skomplikowanych kształtach oraz miejscach trudno dostępnych. Jego zastosowanie pozwala na uzyskanie wysokiej jakości wykonania oraz estetyki.

Beton architektoniczny – łączący funkcję i estetykę

Beton architektoniczny to rodzaj betonu, który łączy w sobie funkcjonalność z wyjątkowym wyglądem. Jest on stosowany przede wszystkim w budownictwie komercyjnym oraz publicznym, gdzie duże znaczenie ma estetyka i wyrazistość formy. Beton architektoniczny może być barwiony na różne kolory, co pozwala na tworzenie niepowtarzalnych efektów wizualnych. Ponadto jego powierzchnia może być gładka lub strukturalna, co daje szerokie możliwości aranżacyjne. Beton architektoniczny jest również wykorzystywany w projektowaniu mebli oraz elementów dekoracyjnych.

Koszt betonu oraz wybór producenta

Cena betonu zależy od jego rodzaju, właściwości oraz ilości zamówionego materiału. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze najniższa cena gwarantuje wysoką jakość produktu. Dlatego przed wyborem producenta warto sprawdzić jego renomę oraz referencje od innych klientów. Ważne jest również, aby wybrać firmę, która oferuje transport betonu na plac budowy oraz ewentualne wsparcie techniczne podczas realizacji inwestycji. W Polsce działa wiele firm betoniarskich, które oferują różnorodne rodzaje betonu, dlatego warto przeanalizować dostępne opcje i wybrać najlepszą ofertę dla swojego projektu. Jeśli chodzi o szereg usług, jakie oferuje renomowany producent betonu, Szczecin jest miastem, w którym prężnie działają specjaliści tacy jak np. firma Keramzyt, a więc polecany w całym rejonie producent tego rodzaju materiałów.